Dnes je: 16.08.2022 Meniny má Leonard
Používateľov online: 77 Používateľov v sekcii
Články a reportáže: 5
Registrovaných: 0 Anonymných: 77 Viac ...

Novinky, články, reportáže

Autor: : Duko
Dátum zverejnenia: 18.06.2008 0:00:00
Zobrazení : 4538

 Čas tak rýchlo letí, že si človek ani neuvedomuje, že Nostalgia na Slovensku prežila už štvrťstoročie. I vďaka oslavám 160 rokov od príchodu prvého parného vlaku na Slovensko mohlo mať toto výročie trochu pompéznejšie oslavy na Celoslovenskom zraze historických železničných vozidiel Rendez 2008.Keďže práve pred tým štvrťstoročím sme začínali aj my práve na rendezi s Pamätníkom železničnej dopravy na Slovensku nedá mi trochu nepospomínať...


Pri mojom poslednom triedení archívu fotografií som našiel pár zaujímavostí z histórie, ktorá je tak trochu spätá s touto akciou, avšak siaha do čias , kedy akcia RENDEZ bola iba ďalekým nedosiahnuteľným snom mladých chlapcov, ktorí sa snažili za každú cenu zachrániť, uschovať, nakonzervovať každý kúsok železa, z ktorého by časom mohlo niečo byť.

Naša skupina sa pripojila ku „Kubáčkovcom“ v prvej polovici 80-tych rokov a boli sme vlastne o generáciu mladší od nich. V tom čase sa robili zvozy všetkého, čo sa nám podarilo objaviť po staniciach a depách o jednom takom zvoze píšeme s Palom aj TU Prítomnosť starých pánov Parárov (s veľkým P) ktorí nás zaúčali do tajov „čierneho remesla“ bola pre nás posvätná. Tam sme sa naučili veci, ktoré nám pomáhajú dodnes. Ako to vtedy vyzeralo sa môžete dočítať tu:KLIKNI Obrovským lákadlom bolo pre nás zakúrenie „Žofinky“ 310.433, ktoré bolo takým malým vyvrcholením nášho snaženia o záchranu technických pamiatok. Hoci sa tak udialo iba dva roky po oficiálnom ukončení parnej prevádzky na Slovensku, akcia to bola na tie časy nevídaná a ľuďom pri trati stojacim vypadávali z rúk predmety od úžasu.Podarilo sa mi dokonca nájsť aj pozvánku na jazdu do Petržalky.
Jej grafika je upravená na výšku.

Hneď pri pozvánke ležala fotka, ktorú som odfotil iba pár dní pred touto akciou na pamiatku členom, ktorí sa zúčastnili brigády. Hoci časom „zľudovela“ – stala sa súčasťou archívu MDC ma príjemne potešila, keď som ju našiel v publikácii 25 rokov MDC.
Dve mená si už nepamätám, ale keď zistím, napíšem všetky.

Toto boli teda začiatky, odstupom času sa toho veľa pomenilo, najmä k lepšiemu i keď problémy sú a budú. Najmä finančné. Môj ďalší postreh (a nie len môj) je, že opäť nastupuje nová generácia mladých šikovných majstrov, ktorí preberajú žezlo v starostlivosti o železničnú históriu a že im to ide presvedčili hádam všetkých, ktorí sa prišli pozrieť.Dušan Vaňko, dnes už legenda železničného múzejníctva sa pýši svojími mladými šikovnými inžiniermi.Dušanov brat Ľubo (Mikuláš či Bin-Ládin) ďalšia legenda.


A tak sa i dnes snažíme svojou troškou prispieť železničnej nostalgii, aby získala viac divákov i zákazníkov. Webkamera bola kvalitnejšia ako minulý rok, a už takmer pohyblivá, no ešte pár detailov nás pribrzdilo ku dokonalosti. Kto však mal záujem o aktuálny stav, videl ak sa nemohol zúčastniť, čím účel splnila.
O to viac zaráža postoj aktivistky občianskeho združenia, ktorá nás minulý rok obviňovala z toho, že inštalácia kamery je len zámienka a náš úmysel je kradnúť a tento rok na nás vyrukovala s tým, že na celom rendezi je zákaz filmovať a fotografovať. Treba uznať, že jej naivné dôvody nás vždy trochu pobavia. Tešíme sa na ďalší ročník :-).


Krása strojov, spokojnosť ľudí sprevádzaná vzácnymi stretnutiami so známymi vytvára neopakovateľnú atmosféru.


Popradčania z Kométy v družnej debate v popredí zástupcovia Nitrianskej poľnej železniceLepšie preliezačky sem nemohli ani dať...Nechýbali ani tradičné dobové kostýmy.Každá voľná chvíľka sa dá využiť na vylepšenie či skrášlenie.Každý pohyb parného rušňa vzbudzuje veľkú pozornosť.Hrbatá po niekoľkoročnej pauze zaujala všetkých. Darmo, združený štvorvalec sa len tak nevidí.Zástupca Maďarskej nostalgie.Motorové súpravy neustále privážali nových divákov.I keď niektorí
túto oslavu chápali po svojom.S omladzovaním začal i nepostrádateľný nostalgický vlakvedúci Jožko Čečkáň a to priamo vo vlastných radoch. Na fotke s dcérou, tiež vlakvedúcou.Trošku dymu som si dovolil "ze své zahrádky" aj ja a ponuku neodmietol ani pán prednosta Nitrianskej poľnej železnice.(vľavo)
Račianska cyklotrasa tiež dýchala nostalgiou... ©PavukJ. Kubáček robí rozhovor pre TV  ©PavukNiektorí by najradšej prišli autami až na točňu a potom sa divia... ©Pavuk
Nielen pri točni sa dalo večer fotiť. ©Pavuk


Nasledujúce fotky už nepotrebujú komentár, boli zhotovené priebežne počas celého víkendu a nie sú časovo usporiadané.Exponát NTM Praha Parný motorový vozeň Komarek


V nedeľné odpoludnie sa začal zraz účastníkov rozpúšťať. Opúšťajúce stroje zdravia húkaním ostávajúce a naopak, z čoho vzniká dojem ako z rozprávky o Thomasovi kde medzi sebou mašinky komunikujú. A možno to ani nie je rozprávka....
A to už sa lúčime i my s posledným spojom na ceste domov.Myslím, že lepšie sa nedá vyjadriť rozlúčka s Rendezom 2008 ako touto fotografiou...

DOVIDENIA O ROK NA RENDEZI!

Súvisiace reportáže: VLAKY.NET;  ZORA PAULINIOVÁ blog ; RAILPAGE.NET;

©zeleznica.railnet´2008 Dušan Kelo

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Dubnica nad Váhom
Príspevkov: 2477
18.06.2008 1:48 18.06.2008 1:48
Re: RENDEZ 2008 ĽUDIA, STROJE, NOSTALGIA.

hmm, naozaj to tam muselo vyzerať úžasne. až mi je ľúto, že som nemohol prísť, ale možnosť stretnúť sa so spolužiakmi z vysokej školy bola predsa len o niečo lákavejšia. :super:

Kysucké Nové Mesto
Príspevkov: 165
18.06.2008 8:47 18.06.2008 8:47
Re: RENDEZ 2008 ĽUDIA, STROJE, NOSTALGIA.

Krásne reportáže, hlavne citát od p. Pauliniovej:
,,Majú mená, nahlas dýchajú a dokážu sa hýbať. Treba ich kŕmiť, napájať a s láskou sa o ne starať. Pre niektorých sú viac než živé; mnohí k nim majú osobný vzťah a nevedia si život bez nich predstaviť... Parné lokomotívy, motorové vozne..." - je krásny :kvetinka:

Príspevkov: 281
18.06.2008 15:58 18.06.2008 15:58
Re: RENDEZ 2008 ĽUDIA, STROJE, NOSTALGIA.

ked sme uz pri suvisiacich reportazach, pridavam svoju trosku do Rendezáckeho mlyna:

>>odkaz (http)<<

Alekšince
Príspevkov: 7383
18.06.2008 22:05 18.06.2008 22:05
Re: RENDEZ 2008 ĽUDIA, STROJE, NOSTALGIA.

RENDEZ – bol som na tejto akcií v nedeľu prvýkrát. Musím uznať všetko na jednotku z môjho pohľadu zorganizované a veru bolo sa na čo pozerať. Pary sa mi veľmi páčili, ale ešte viac som bol rád, keď som mohol počúvať zvuk ,,sergeja´´. Krásna a pre mňa nezabudnuteľná mašinka. Jediná výtka, vydržali sme tam asi dve - tri hodiny, príšerne nás začali bolieť hlavy od neustáleho pískania mašiniek, množstva ľudí a najmä výstrelov sovietskeho partizána, ktorý nás obdaril plnou dávkou v našej tesnej blízkosti. Vojenskú históriu mám veľmi rád, ale dávam na zváženie organizátorom, či v takom malom priestore je takáto ukážka vôbec bezpečná, nábojnice a najmä črepiny z cvičného granátu zaleteli aj medzi divákov, aby sa zbytočne niečo nestalo....Inak chlapci predviedli parádnu akciu, videl som ich už v BB pri oslavách SNP, na Dukle a v Tekove.... :super: :super:

Administrátor
Príspevkov: 14368
19.06.2008 11:08 19.06.2008 11:08
Re: RENDEZ 2008 ĽUDIA, STROJE, NOSTALGIA.

super foto hlavne to nočné